Bir pırlantanın değeri 4 metriğe bakılarak ölçülmektedir; karatı, rengi, berraklığı ve kesimi. İnsanların nasıl bir yüzük satın aldığını net olarak bilmesi ve sahteciliğe karşı güvenlik için sertifikasyon sistemi geliştirilmiştir. Eurodiamond olarak HRD ve GIA sertifikalarıyla ürünlerimizin satışını yapmaktayız.

HRD ve GIA Sertifikaları

1973 yılının kasım ayında Belçika'da Antwerp World Diamond Centre kurulmuştur. HRD sertifikası ile pırlanta ürünlerin kalite kontrolünü sağlayarak rapor veren bir kurumdur. HRD Antwerp uzmanları pırlantaları en detayına kadar analiz ederek rapor hazırlamaktadır.

Amerika'da 1931 yılında kurulan The Gemological Institute of America (GIA) ise bir diğer önemli sertifikalandırma kuruluşudur.

A-KARAT

10 Karat yaklaşık 2 grama tekabül etmektedir. HRD Antwerp 1/100000 hassasiyetle üzerindeki elmasın ağırlığını ölçebilmektedir. Böylece pırlantaya bir kimlik verilmesi kolaylaşmaktadır. Doğru ağırlık ölçümü bu anlamda çok önemlidir.

B-RENK

Elmasların renkleri genellikle renksiz ile hafif sarı arasındadır. En kalitesi renksiz olanıdır. Elmaslar kahverengi, kırmızı, mavi gibi tonlarda da olabilmektedir. Fantezi renkler olarak isimlendirilmektedir.

C-BERRAKLIK

Berraklık parametresi ile elmasın saflığı tanımlanmaktadır. Gözle görülemeyecek derecede az iz taşıyan elmas taşlar en kaliteli olanlarıdır.

D-KESİM

Elmasın güzel görünümü için kesimi çok önemlidir. Simetrik ve orantılı kesim elması güzel gösterir. Eğer düzgün kesilmezse ışıkla etkileşimi doğru olmaz. Doğru kesildiğinde ise görkemli ve ışıltılı bir görüntü ortaya çıkar.

Tektaş pırlanta yüzük alırken mutlaka sertifikasını sormalısınız. Üzerindeki kimlik numarasıyla sertifikasyon firmasının sitesinden ürününüzü sorgulatarak kontrol edebilirsiniz.

Kalite ve güvenin adresi Eurodiamond.com olarak pırlanta tektaş yüzüklerimizi HRD ve GIA sertifikalarıyla beraber satmaktayız.